Modelový případ

Příklad ze života, aneb o čem je taxikařina

Kolik si můžete vydělat jako řidič taxi? Jaké výhody má tato profese a co je třeba splnit, abyste je mohli vykonávat? Odpovídá padesátiletý Petr Kučera, který jezdí v barvách Modrého anděla už několik let.

Jak jste se dostal k taxikařině?
Jako řidič pracuji přes dvacet let. Jezdit s taxi jsem začal před osmi lety díky bratrovi, který dělal pro jeden pražský dispečink. Po nějaké době jsem zkusil jezdit jenom ulici – bez dispečinku - což bylo tehdy ještě výdělečné. Pro Modrého anděla jezdím posledních šest let a práce mě pořád baví.

Co konkrétně?
Rád řídím a baví mě zákazníci a to, že si s nimi mohu povídat. Vyhovuje mi také každodenní přísun peněz. Mohu s nimi hned manipulovat a nečekat jako u běžné výplaty na konec měsíce. To samozřejmě nemusí vyhovovat všem, ale pro mě jde o jasnou výhodu. Stejně jako to, že jsem pánem svého času a sám si rozhodnu, kdy "půjdu" do práce.

To ale zřejmě vyžaduje tvrdou disciplínu.
S tím souhlasím. Pokud člověk bydlí u rodičů, je mu možná jedno, že nebude jezdit od pátku do neděle, ale ten, který má rodinu a závazky, si to nemůže dovolit. Pokud si chcete jako taxikář dobře vydělat, musíte počítat s tím, že v autě strávíte hodně času, denně i dvanáct hodin, protože samozřejmě nemáte stále zakázky. Na druhou stranu vás za tuhle námahu čekají dobré peníze.

Kolik se dá v taxikařině vydělat?
U nás jezdí spoustu kluků, kteří pracují a manželky mají doma. Průměrně se dá vydělat 40 tisíc čistého, možné je i 50 tisíc, někomu naopak stačí 30 tisíc. Platí tu jasná rovnice: pokud máte disciplínu a věnujete tomu čas, pak si dobře vyděláte, v opačném případě nikoli.

Máte nějaké další tipy, jak uspět?
Čím déle člověk jezdí, tím víc také ví, v jaké době chodí hodně zakázek a kam se má postavit, aby sehnal zákazníka. Na druhou stranu je to i hodně o štěstí. Nikdy nevím, jakou dostanu zakázku. Každopádně se snažím být loajální a vyhovět dispečinku bez řečí i v případě kratších jízd nebo když je potřeba dětská autosedačka, a to se mi ve finále vrací.

Zpátky na začátek – co je potřeba splnit, aby se stal člověk taxikářem?
Podmínkou je složit na magistrátu zkoušku z místopisu. Pokud chce zájemce vydělávat hned, může v mezidobí jezdit pro Modrého anděla jako doprovodný řidič služby odvoz vozu (drink taxi). Výhodou je i to, že Modrý anděl vás na zkoušku pomůže připravit.

Co to obnáší? Je nutné znát všechny pražské ulice?
Zkouška má dvě části – teoretickou, která zahrnuje test z právních předpisů a místopisu Prahy, a praktickou, kdy musíte prokázat znalost ovládání taxametru. V případě teorie je důležité se v Praze orientovat a mít přehled o většině ulic a důležitých míst. Během testu je ale povoleno používat pro kontrolu zapůjčený atlas Prahy.

 

Máte zájem o spolupráci? Vyplňte prosím registrační formulář, a my si s Vámi rádi domluvíme schůzku.