Richard Dolan

Richard Dolan, řidič č. 415

47 let

Taxikář a profi sportovec v jednom? U Modrého anděla zjevně nejde o výjimku. V barvách naší společnosti jezdí po Praze třeba předrevoluční reprezentant první národní ligy ve fotbale Petr Herda, nebo bývalý hokejista Richard Dolan.

Sedmačtyřicetiletý sympaťák hrál hokej profesionálně do svých 32 let a za tu dobu toho stihnul docela dost. Po letech ve sparťanském dresu a na Kladně pokračoval v Berouně, kde se v dorosteneckých kategoriích dostal do národní reprezentace, s níž hrál v Kanadě či Německu. S vrcholovým sportem nakonec skončil kvůli zranění kolen i svému - na tuto branži již “pokročilému” věku. Lásku ke sportu si ale udržel dodnes – kromě taxikařiny se stará o sponzoring pro fotbalový klub Králův Dvůr.

Stejně zapáleně ale působí i ve chvíli, kdy mluví o taxikařině, která ho živí už několik let. Richard Dolan je totiž klasický extrovert, který se v komunikaci s lidmi cítí jako ryba ve vodě. Pozná, kdy si zákazník nechce povídat, a je tak lepší při jízdě mlčet, a kdy ji naopak proměnit v zábavný výlet plný vtipů.

Mimochodem, zrovna hlavní město zná jako své boty, ví, do jakých klubů se rádi nechají vozit turisté, kde se rádi zastaví Češi a jak se chovat k celebritám. “Některé známé tváře si mě dokonce oblíbily. Možná proto, že se k nim chovám normálně. Jedna herečka třeba udiveně prohlásila, že ostatní před ní téměř pokládají červený koberec, zatímco já ji ‘jenom’ slušně pozdravil a zeptal se jako jakéhokoli jiného klienta, kam chce svézt. ‘Vy nechcete žádné zážitky z natáčení, žádné fotky ani autogramy, vám je úplně jedno, koho vezete, dejte mi svůj telefon,’ řekla tehdy. A od té doby ji vozím častěji,” usmívá se Richard Dolan. 

Na taxikařině oceňuje i další věc - fakt, že může být pánem svého času. Když třeba prvních pár dnů v týdnu vydělá dost na pokrytí nákladů a zároveň cítí, že potřebuje volno, sbalí se a další dva dny stráví na chalupě chytáním ryb.