Petr Kučera

Petr Kučera, řidič č. 242

50 let

Kytara, mandolína, kontrabas nebo kytara zvaná dobro. Všechny tyhle nástroje se dnes padesátiletý Petr Kučera naučil v mládí ovládat úplně sám. “Tenkrát u nás frčel tramping a co jiného se dalo večer po rozbití stanu dělat pod nebem plným hvězd než hrát a zpívat o tom co dnes - lásce i nenávisti,” vzpomíná.

Pro mladé lidi jeho ražení byl tenkrát majákem plzeňský festival Porta, který je vůbec nejstarším open air festivalem v Česku. Právě ten odstartoval ohromnou vlnu zájmu o country a bluegrassovou muziku, jejímuž kouzlu podlehl i Petr Kučera. A tohle hobby ho nakonec vystřelilo nahoru. “Tenkrát se v Malostranské besedě konala pro kapely výběrová předkola na Portu. Museli jste mít buď vlastní repertoár nebo alespoň víc svých písní než cizích. My tenkrát neuspěli, ale zase si mě vybrali jako jednoho z nejlepších hráčů na ‘dobro’,” říká.

A neskončilo jen u toho, Petr se přidal ke kapele, s níž vyrazil do Kopidlna na festival Banjo Jamboree. Ten je s rokem založení 1973 vůbec nejstarším bluegrassovým festivalem v Evropě a každoročně na něm vystupuje třeba Robert Křesťan a Druhá tráva nebo Pavlína Jíšová. “Tam jsem před 25 lety skončil během klání jako druhý nejlepší kontrabasista, o jedno místo lepší než kontrabasista z kapely Poutníci Roberta Křesťana. A to jsem tedy lapal po dechu,” vzpomíná s dojetím na svůj majstrštyk.

​Jenže potom přišla rodina a děti a na hraní už nebyl čas. Petr si ale našel jinou lásku. Řízení je totiž pro něj nejen prací, ale i koníček. “Baví mě řídit a taky si povídat se zákazníky, kteří jsou mnohdy chytří a zajímaví lidé. Zákazníci ocení, když je řidič profík, a kromě vtipu, kterým uvolní atmosféru, zůstane za každé situace klidný,” zmiňuje hlavní zásady své práce.

Což platí i ve chvíli, kdy slyší zvídavé dotazy, proč dělá profesi, jejíž pověst není v Praze valná. “Nemám rád, když se všichni hází do jednoho pytle. V Modrém andělu se nemáme za co stydět. Máme vysokou úroveň, jak vozů, tak řidičů, kteří jsou vycepovaní a slušní. Navíc je obrovskou devizou úroveň našeho dispečinku. Zákazník má tak třeba záruku, že věci, které ztratí nebo zapomene v autě, se vždycky dohledají,” dodává.