Milan Hrazánek

Milan Hrazánek, řidič č. 238

55 let

O čem sní naši řidiči? Jaké mají vášně a hobby? Většinu spojuje láska k motorům, ne vždycky ale musí jít o motory pro čtyři kola. Jeden z Modrých andělů, Milan Hrazánek, snil třeba celý život o tom, jak na motorce projede Route 66. Legendární silnice, která spojuje východ USA se západem, měří téměř 4 tisíce kilometrů a její zdolání je povinností pro všechny příznivce svobody ve stylu Jacka Kerouaca. Pokud to nevíte, tak tenhle slavný spisovatel popsal svou bezstarostnou jízdu v románu Na cestě.

A právě tuhle četbu, za komunismu zakázanou, hltal Milan Hrazánek potají už ve svých 14 letech. V realitě si pak jízdu po americké dálnici dopřál ke čtyřicátinám. A to rovnou na motorce. Zprvu sice půjčené, po třech týdnech ovšem odjel domů jako novopečený majitel dvoukolého stroje. “Byla to moje první harleyka. Malý sportster, dobře ovladatelná mašinka, spíš dívčí, ale já si tenkrát ještě netroufl na něco většího,” popisuje začátky své vášně.

Ta se mezitím zhmotnila v úctyhodnou sbírku sedmi motocyklů nejrůznějších značek i stáří - od anglického Nortona ročník 1967 po americkou klasiku Electra Glide ze stáje Harley-Davidson. “Je mezi nimi i legenda Jawa 500 po dědovi, který mě k tomuhle koníčku přivedl v době, kdy jsem byl dítě. Poprvé jsem seděl na babetě, když mi bylo deset let,” vzpomíná Milan Hrazánek, který si během své kariéry motocyklisty prošel i fází “turbulentní jízdy” na rychlých žihadlech.

“Jenže ve třiceti jsem měl nehodu a navíc se mi narodila první dcera, tak jsem si řekl – přece se nezabiju na motorce – a přesedlal na harleye a motorky, které jsou určené pro kochání. Doporučil bych to každému, kdo navštěvuje psychology. Když na to sednete a jedete krajinou, neuvěřitelně si vyčistíte hlavu,” nabízí svůj recept na stres.

A taxikařina? Tou se Milan Hrazánek živí už třináct let, a celou dobu navíc zůstává věrný Modrému andělu. Nedělám to jen pro peníze, vozíte spoustu zajímavých lidí, takže mě práce často nabíjí energií. Navíc se dostanu i na rozmanitá místa, když si mě klienti, jako nedávno, objednají na cestu třeba do Budapešti nebo Paříže."